ÇOCUK GELİŞİMİNDE OYUNUN ÖNEMİ

Çocuk demek,oyun demekdir.Sevgili velilerimiz çocuklarda temel ihtiyaçlar barınma, beslenme, güven ve oyundur. Oyunlar çocukların sosyal, bilişsel ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunmaktadır. Sosyal gelişime katkısı; çocuk kurallara uymayı öğrenir,başkalarının haklarına saygı duymayı öğrenir, sabırlı olmayı öğrenir ve zamanla daha girişken, sosyal bireyler haline dönüşürler. Bilişsel gelişime katkısı;çocuk mantıklı hareket etmeyi öğrenir, küçük hesaplamalar yapmayı öğrenir, bir durumla nasıl baş edeceğini öğrenir.Oyunun duygusal gelişime katkısı ise oyun sırasında çocuk her duyguyu yaşama şansı yakalar ve her türlü duyguya maruz kalır. Güler, ağlar, üzülür, sevinir,kızar, sinirlenir, öfkelenir. Bu sayede çocuk zamanla empati kurmayı öğrenir.Hem kendi duygularını ifade edebilmeyi öğrenebildiği için duygu durumlarını gözlemler hem de başkalarının duygularını gözlemlediği için duyguları yorumlar ve duruma göre hareket eder. Böylece insanlara olan yaklaşımları değişir.

Bir çok yetişkin tarafından oyunlar eğlence olarak görülse de çocuk açısından oyun; bir iş, bir uğraştır. Çocuklar oyunu önemser, kendilerini oyuna odaklar ve oynarken öğrenirler. Çocuklar okulda ve evde her gün belirli saatlerde oyun oynamalıdırlar,bu saatler çocuğun yaş grubuna ve sorumlulukları dışında kalan zamana göre farklılık gösterebilir.Okul öncesi dönemde günde minumum iki (2) saat oyun gerekirken,ilkokul çağında bir (1) saat oyun yeterli olacaktır.  Tabi bu süreçte siz değerli velilerimize de düşen sorumluluklar yok değil; aileler çocuklar oyun oynarken onları gözlemlemeli ve mümkünse oyuna dahil olmalıdırlar.

Oyuna dahil olan yetişkin oyuna müdahale etmemeli ve oyunu çocuğun yönetmesine izin vermelidir. Eğer yetişkin oyuna müdahale ederse çocuğun; yaratıcılık, hayal gücü, paylaşma ve liderlik kazanımlarının gelişmesi engellenir.

Çocuğun gelişimine katkıda bulunmak için ailelere öneriler:

  • Çocuklara oyun zamanı ve güvenli oyun alanı ayarlayın
  • Çocukların gelişim düzeyine uygun oyuncaklar seçmeye özen gösterin ve gerekirse bir uzmandan yardım alın
  • Artık materyaller ve kullanılmayan eşyalardan çocuğun da fikrini alarak birlikte oyuncaklar tasarlayın ki bu durum çocuğun hayal dünyasının gelişmesine katkı sağlar.

 Büşra UZAN / Psikolog