“TUTARLI OLMAK” ASLINDA NEDİR?

Bu ifadeyi genellikle sık duyarız ve uzmanların da sürekli söylediği bir şeydir “tutarlı olmak”. Peki bizler bu ifadeyi bu kadar sık kullanıyorken aslında siz ebeveynlere ne demek istiyoruz?

Tutarlı olmak deyince ilk olarak akla gelenlerden biri anne ve baba olarak çocuğa aynı şekilde yaklaşmak. Çocuğa olan tutumlarınız ve davranışlarınız bir olmalıdır. Ancak ne yazık ki günlük hayatta en sık karşılaştığım durumlardan biri anne ve babanın farklı tutumlarda olması. Anne genellikle önceden belirlenmiş kurallara daha bağlı kalmaya çalışıyor ama baba biraz daha esnek olabiliyor. Tabi bu tam tersi şekilde babanın kurallara bağlı kalması ve annenin dayanamayıp esnekleşmesi şeklinde de görülebiliyor. Bu gibi durumlarda da “iyi polis-kötü polis” durumu yaşanıyor ve çocuk bir şeyler istediği zaman genellikle direkt ona esnek davranan ebeveynine yönelebiliyor. Bundan dolayı da diğer ebeveyn çocuğun gözünde “kuralcı” “otoriter” “kötü” gibi algılanabiliyor. Bu gibi durumların yaşanmaması ve çocuğun ebeveyn ayrımına girmemesi için siz anne ve babaların ortak tutum içerisinde olması son derece önemlidir.

Peki ortak tutum sergilerken başka nelere dikkat etmek gerekiyor? Örneğin, kurallar belirlenirken çocuğun yaşı da unutulmamalıdır. Çocuğu bir yetişkin gibi düşünüp ona kaldırabileceğinden fazla yük vermeye çalışırsanız bu sefer çocuk taşıyabileceği yükten de olacak ve tamamen yere yığılacaktır. Böylece sizin emekleriniz de boşa gidecektir. O yüzden kuralları belirlerken çocuğun gelişimi ve yaşını göz önüne alarak belirleyin. Buna ek olarak, bu kuralları belirlerken kuralların belli bir süreklilik ve devamlılık gerektirdiği de unutulmamalıdır. Örneğin, iki hafta oluşturulan düzene devam edip üçüncü hafta yavaş yavaş bu düzen esnekleşiyorsa, burada bir sıkıntı var demektir ve bu düzen eninde sonunda tamamen bozulacaktır. Bundan dolayı bu kuralları çocuk benimsemeye çabalarken sizin bu kuralları belli bir düzene oturtmanız için sürekliliği ve devamlılığı sağladığınızdan emin olmanız gerekir.

Unutmayın ki, çocuklar sizi denemeyi çok severler ve sizden anne ve baba olarak net bir tutum görmedikçe sizleri her konuda denemeye de devam ederler. Bundan dolayı, anne baba olarak önce birbirinizde anlayıp ortak kurallar belirlemelisiniz ve çocuk her ikinize de gittiğinde aynı cevabı alacağını bilmelidir.

Psikolojik Danışman Sinem KÜYÜK