Sınav Kaygısı

Sınav kaygısı çocuğun sadece sınava yönelik gerçekleştirdiği bir kaygı türü değildir. Çocuklarınızın herhangi başka konularda kaygılandığını ve bununla baş edemeyecek aşamaya geldiğini gördüğünüzde bunu mutlaka bana danışmanızı rica ediyorum. Çünkü sınav kaygısı gibi görünüyor fakat altından aile ile ilgili ya da arkadaşlıklar ile ilgili kaygılar çıkabiliyor. Eğer işin temeline inip onları çözmezsek sınavlardaki başarıları da düşebiliyor.
Eğer böyle bir durum gözlemlemiyorsanız ve sadece sınavlara yönelik hatta bir derse yönelik bir kaygıysa o zaman işin ucunda farklı dinamikler olabiliyor ve baş etmesi daha kolay bir hal alıyor. Yani dikkat etmeniz gereken nokta her sınavda kaygılanıyor mu yoksa bir iki derse yönelik bir kaygısı mı var? Bunu bilirsek öğretmenimizle gerekli noktaları konuşup, sizleri daha doğru yönlendirebilirim. Bunu da durumu fark ettiğinizde çocuğunuza açık bir şekilde sorabilirsiniz. “Neden diğer derslerde endişelenmiyorsun?” sorusunu sorduğunuzda zaten kendini anlatmaya başlayacaktır. Ama her dersten başarısının düştüğünü gördüğünüz zaman mutlaka bununla ilgili çalışma yapmak gerektiğini düşünüyorum.
Çocuklara sorduğunuzda aslında alacağınız cevapların hepsi “her sınavda kaygılanıyorum” olacaktır. Ben bu konuda çocuklarla konuştuğumda aslında onun kaygı değil de heyecan olduğunu fark etmiştim. Yani aslında sınavlarda heyecanlandıklarında bunun patolojik düzeyini bilmedikleri için kaygılanıyor gibi geliyor. Kaygılanan öğrencinin eli ayağı titreyebilir, midesi bulanabilir, başı dönebilir, sınava girmemek için her yolu deneyebilir, öfkeli davranışlar sergileyebilir… Fakat bunların bir yada iki sınavda olması diğer sınavlarda olmaması o derslere özgü durumlardır ve dediğim gibi farklı değerlendirilmesi gerekir.

Bir de anne babanın kaygısının çocuğa geçmesinden bahsedebilirim. Yani anne-baba bazen evde sınavlar için o kadar kaygılı olabiliyor ki, sınavlara o kadar anlamlar yükleyebiliyor ki gerçekten çocuklar anlattıkça ben bile kaygılanıyorum. Lütfen bu konuya da biraz daha dikkat etmemizde fayda var. Hepinize çocuklarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz iyi bir hafta sonu diliyorum.                                               

  Aile Danışmanı-Psikolog Aykut Öztürk