Çocuğum ve Kreş

Acaba çok erken mi başladık, yemeklerini yemiş midir, güzel uyuyabildi mi acaba,ağlayarak girdi sakinleşmiş midir? Ve benzeri gibi bir sürü soru ve endişeyle başlayan bir süreç.  Biliyorum ki sevgili velilerim, başta bu sürece alışmak, ayak uydurmak ve bu süreci sevmek sizin için de en az çocuklarımızınki gibi zordu. Neyse ki bu alışma sürecini atlattığımıza göre artık olumluya odaklanabiliriz: Kreş eğitimi çocuğumuza neler kazandıracak?

Öncelikle çocuklarımız doğamız gereği, kendini bir gruba dâhil ve oraya ait hissetme ihtiyacını çok küçük yaştan itibaren hisseder. Literatürdeki tüm çalışmalar kreşlerimizde sağlanan sınıf ortamının onlara hayatları boyunca geliştirecekleri ve uygulayacakları sağlıklı sosyalleşme becerilerini, hayır diyebilmeyi, girişken olabilmeyi, yardım isteyebilmeyi, başarısızlıkla başa çıkabilmeyi, problem değil çözüm odaklı olabilmeyi çok küçük yaşlarda öğrettiğini göstermiştir. Kreş eğitimine dâhil olan çocuklarımız, içinde bulundukları sosyal ortamların kurallarını daha çabuk öğrenir ve daha çabuk uyum sağlarlar. Karşılaştıkları çoğu zorluk ve problemlerin çözümü için pratik sonuçları daha çabuk geliştirirler. Akademik etkinliklerin adım adım yaşa göre uyarlanmasıyla birlikte algıları daha çok uyarılan çocuklarımızın, dil gelişimleri, sosyal gelişimleri, kavramsal ve bilişsel gelişimleri daha hızlı gelişim gösterir. Kültürel, sosyal, toplumsal, ahlaki, insanlığa dair tüm değerlerin, kendilerinin ve çevrelerinin daha çok farkında olurlar.Toplumsal farkındalığı yüksek, çevrelerine, hayvanlara ve insanlara karşı daha duyarlı, özgüven ve özsaygısı yüksek ve aktif birer birey olmaya hazırlanırlar.Küçük yaştan itibaren kendi sorumluklarının farkında olan çocuklarımız, ileriki eğitim yaşantılarında sorumluluklarını bilen, kendi sorumluluklarının gerekliliklerini gerçekleştirebilen öğrenciler olurlar.

Akapedya-Tema  ailesi olarak çocuklarımızın mutluluklarını,huzurlarını ve iyi oluşlarını hedef belirleyerek, onları bekleyen rekabet odaklı bir eğitim sisteminin gerekliliklerine hazırlıyor olmayı, iyi karakterli,erdemli bireyler olabilmelerini sağlamayı ve yükselen yeni neslin ana temellerini atıyor olmayı gurur biliyoruz.

Psikolojik Danışman Aydanur AYDIN