Grip Aşısı

Grip Aşısı Hk.

Grip, influenza virüslerinin sebep olduğu ateş, öksürük, burun akıntısı, gözlerde sulanma, boğaz ağrısı, halsizlik gibi semptomların görüldüğü bir hastalıktır.

Halk arasında “grip aşısı yaptırdım, korumadı” şeklinde söylemlere sık rastlarız. Aslında grip olduğunu söyleyen herkes grip değildir. Soğuk algınlığı, nezle, yorgunluk vb. semptomlarının tamamı grip gibi algılanır.

Diğer taraftan influenza virüsünün yüzlerce farklı suju olup, salgın yapma riski en fazla olan 3-4 tanesine karşı koruma sağladığından grip aşısı olan bir kişi kesinlikle grip olmayacak demek değildir.

Dünya Sağlık Örgütü 6 ay, 6 yaş arası çocukların tamamını ve bunların ebeveynleri ile bakıcıları dahil evde bulunan herkesin grip aşısı yaptırmasını önermektedir. WHO tarafından her yıl salgın yapması beklenen influenza virüsünün 3-4 suju belirlenip, aşı firmalarına bildirilir ve bunlara karşı aşı üretilmesi istenir. Bu yüzden her yıl aşı yenilenir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Grip aşısı yaptıralım mı? Faydası var mı?” gibi soruların cevabı “EVET, GRİP AŞISI YAPTIRALIM.”

3 yaş altı çocuklarda (6 aydan büyük) eğer ilk kez grip aşısı yapılıyorsa 1 ay ara ile yarım doz, önceki yıllarda yapılmış ise 1 kez yarım doz, 3 yaş üstü ise tam doz yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.